" />

Wielka Krokiew - największa skocznia narciarska w Polsce!

2024-01-12

Wielka Krokiew: Skok w historię Zakopanego

Wśród górskich szczytów Zakopanego, kryje się jedna z najważniejszych ikon miasta - Wielka Krokiew. To nie tylko skocznia narciarska, to miejsce, które od lat wpisuje się w historię polskiego sportu, przyciągając kibiców oraz turystów.

 

Historia, która trwa

Historia Wielkiej Krokwi zaczęła się w 1923 roku, kiedy to inżynier Karol Stryjeński stworzył projekt, który miał stać się symbolem polskiego narciarstwa. Ograniczone środki spowolniły budowę, jednak dzięki inicjatywie Stryjeńskiego, znaczna większość robót została wykonana przed końcem 1924 r.,Jednak prowizorycznie wykończony obiekt oddano do użytku pod koniec stycznia 1925 r. Uroczysta inauguracja, połączona z konkursem skoków, miała miejsce 22 marca 1925.

Od tego czasu, aż do dziś, Wielka Krokiew przeszła wiele zmian, modernizacji i rozbudów, stając się miejscem nie tylko sportowych zmagań, ale także kawałkiem historii narciarstwa.

Wielka Krokiew, położona w malowniczym Zakopanem, stanowi serce polskiego narciarstwa i jednocześnie jedną z najważniejszych skoczni narciarskich w kraju. Jej bogata historia i imponujące osiągnięcia sprawiają, że to miejsce jest centralnym punktem zainteresowania zarówno kibiców, jak i zawodników z całego świata.

 

Imię i Patronat

Skocznia nosi oficjalne imię Stanisława Marusarza od 1989 roku. Wcześniej, w latach 1932–1989, jej patronem był Karol Stryjeński, architekt, plastyk i miłośnik Tatr, który odegrał kluczową rolę w historii Zakopanego.

 

W skład Centralnego Ośrodka Sportu

Wielka Krokiew wchodzi w skład Centralnego Ośrodka Sportu - COS  w Zakopanem. To miejsce stało się areną nie tylko narciarskich zmagań, ale także profesjonalnych przygotowań do najważniejszych międzynarodowych wydarzeń sportowych.

 

Kompleks Średniej Krokwi im. Bronisława Czecha

W bezpośrednim sąsiedztwie Wielkiej Krokwi znajduje się Kompleks Średniej Krokwi im. Bronisława Czecha. Ta mniejsza skocznia, nazwana na cześć polskiego skoczka, stanowi dodatkową atrakcję dla miłośników narciarstwa.

 

Największa w Polsce

Wielka Krokiew to największa skocznia narciarska w Polsce, a jednocześnie jedna z dwóch dużych obiektów narciarskich w kraju, obok skoczni im. Adama Małysza w Wiśle-Malince. Jej prestiżowa pozycja w polskim narciarstwie sprawia, że przyciąga uwagę zarówno zawodników, jak i turystów.

 

Charakterystyka skoczni narciarskiej

Skocznia jest naturalna, co oznacza brak sztucznie wyniesionej wieży startowej, z której rozpoczyna się rozbieg. Otoczona lasem, stanowi harmonijne połączenie z naturą. Wyposażona w igelit, sztuczne oświetlenie i tory lodowe, umożliwia wykonywanie skoków nawet w temperaturze do 20°C.

 

Międzynarodowe imprezy sportowe

Wielka Krokiew gościła mnóstwo prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych, w tym konkursy skoków narciarskich podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, Zimowych Uniwersjad oraz zawodów Pucharu Świata, Pucharu Kontynentalnego, Pucharu FIS, Letniego Grand Prix oraz Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich odbywały się na tym obiekcie wielokrotnie, zaczynając od pierwszej edycji w 1927 roku.

Wielka Krokiew to nie tylko skocznia - to miejsce, gdzie narciarstwo splata się z historią, a natura współgra z emocjami sportowymi. Stanowi ona niezaprzeczalny symbol narciarstwa w Polsce, pozostawiając niezapomniane wrażenia zarówno dla zawodników, jak i dla wszystkich, którzy mają przyjemność odwiedzić to magiczne miejsce.

 

Widoki, które oczarowują

Zlokalizowana na północnym stoku góry Krokiew skocznia, oferuje niezapomniane widoki na malownicze Zakopane i majestatyczne Tatry. To miejsce, gdzie szum wiatru miesza się z oklaskami kibiców, a krajobraz pełen jest emocji i adrenaliny – szczególnie w czasie skoków narciarskich, które odbywają się już niedługo…Puchar Świata w skokach narciarskich Zakopane 2024: Narciarskie zmagania na szczytach!

W dniach od 19 stycznia do 21 stycznia 2024 roku, Wielka Krokiew w Zakopanem stanie się areną jednych z najważniejszych zawodów skoków narciarskich - Pucharu Świata w skokach narciarskich Zakopane 2024. To wydarzenie, które przyciągnie uwagę zarówno miłośników narciarstwa, jak i tych, którzy chcą przeżyć intensywną atmosferę sportowych zmagań.

 

Willa Amicus

Jeśli pragniesz uczynić Wielką Krokiew celem swojej podróży - Willa Amicus jest idealnym miejscem na nocleg. Oddalona niecałe 3 km od skoczni, oferuje nie tylko komfortowe pokoje, ale także pyszną, domową kuchnię. 

Sprawdź, jakie jeszcze atrakcje znajdują się w pobliżu Willi Amicus.

 

Zarezerwuj swój pobyt już dziś!